آموزش کار با ابزار‌های فتوشاپ

آموزش کار با برنامه Adobe Photoshop
موضوع جدید ارسال پست
GAZ
کاربر ویژه
کاربر ویژه
پست: 77
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۰, ۸:۳۷ ب.ظ
Has thanked: 50 times
Been thanked: 35 times

آموزش کار با ابزار‌های فتوشاپ

پست توسط GAZ »

[CENTER] تصویر
[RIGHT]برای کار با برنامه فتوشاپ حتما باید این آموزش را مطالعه کنید تا با ابزار‌های مختلف آشنا شوید.(سطح مبتدی)

Move Tool : جهت جابجائی اشکال و مواد موجود در بوم استفاده می‌شود.

Rectangular Marquee Tool : جهت انتخاب کردن مربع و یا مستطیل شکل و چهار گوش استفاده می‌شود، اگر هنگام درگ کردن دکمه Shift را بگیریم می‌توان به شکل مربع انتخاب را انجام داد و گرنه به هر صورت چهار گوش مستطیلی می‌شود عمل انتخاب را انجام داد.

Elliptical Marquee Tool :جهت انتخاب به شکل بیضی عمودی و افقی استفاده می‌شود که اگر در هنگام درگ کردن دکمه Shift را بگیریم می‌توان به شکل دایره کامل عمل انتخاب را انجام داد.

Single Row Marquee Tool : جهت انتخاب یک خط افقی از پیکسل‌های یک تصویر استفاده می‌شود.

Single Column Marquee Tool : جهت انتخاب یک خط عمودی از پیکسل‌ها ی یک تصویر استفاده می‌شود.

نکته: اگر در هنگام درگ کردن هر کدام از این ابزارها کلید Space را نگهداریم می‌توانیم محدوده انتخاب شده را با حرکت ماوس جابجا کنیم.

Lasso Tool : جهت انتخاب محدوده ای از تصویر به صورت آزاد استفاده می‌شود و با حرکت ماوس به هر جهت می‌توان انتخاب دلخواه را انجام داد.

Polygonal Lasso Tool :جهت انتخاب محدوده ای از تصویر استفاده می‌شود که بر خلاف ابزار Lasso نمی‌توان با هر زاویه دلخواه عمل انتخاب را انجام داد و فقط به صورت خطوط شکسته عمل انتخاب را می‌توان انجام داد، با گرفتن همزمان کلید Shift می‌توان به صورت یک خط راست و با لا یا پایین بردن ماوس می‌توان با خطوط با زاویه ۴۵ درجه و ۹۰ درجه انتخاب را انجام داد.

Magnetic Lasso Toll : جهت انتخاب یک محدوده با توجه به تفاوت رنگ موجود بین دو محدوده استفاده می‌شود و با درگ کردن بین دو رنگ مثلاً دو رنگ متضاد سفید و سیاه با نزدیک کردن به محدوده رنگ سیاه مثل آهنربا به محدوده رنگ سیاه می‌چسبد و با این دستور می‌توان دو محدوده رنگ با تضاد رنگ زیاد را انتخاب کرد.

Magic Wand Tool : که به عصای جادوئی معروف می‌باشد، با این ابزار می‌توان با انتخاب یک پیکسل از یک رنگ تمام رنگهای نزدیک به این محدوده را انتخاب کرد که با استفاده از تنظیمات موجو در قسمت تنظیمات می‌توان انتخاب دقیقی داشت.

نکته۱: تمام ابزار یاد شده دارای تنظیمات خاص خود می‌باشند که با تنظیم این فیلدها می‌توان انتخاب دقیقی داشت.
نکته ۲: با استفاده از دکمه Shift بعد از انتخاب یک محدوده می‌توان با نگه داشتن این دکمه محدوده دیگری را نیز به همان محدوده انتخاب شده اول اضافه کرد و با گرفتن دکمه Alt می‌توان قسمتی از محدوده انتخاب شده قبل را از آن کم کرد.

Crop Tool : جهت خذف کردن اضافات لایه‌ها که از بوم کار ما بیرون زده استفاده می‌شود با درگ کردن این ابزار روی صفحه قسمت سفید شده باقی خواهد ماند و قیمت خاکستری حذف خواهد شد با اهرم‌های موجود در اطراف محدوده انتخاب شده می‌توان اندازه محدوده را تغییر داد.

Slice Tool : جهت قرار دادن عکس در یک سایت اینترنتی و برای راحتر بالا آمدن تصویر در اینترنت تصویر مورد نظر را با این دستور به قسمت‌های دلخواه تقسیم می‌کنیم و در هنگام ذخیره تصویر برای وب هر قسمت به طور جداگانه یک فایل خواهد شد یعنی یک تصویر با ۴ اسلایس به ۴ فایل تقسیم خواهد شد مانند پازل.

Healing Brush Tool : با استفاده از این ابزار و با گرفتن کلید Alt از یک قسمت از تصویر نمونه برداشته می‌شود و در هر کجا از تصویر اگر ما عمل کلیک و درگ ماوس را انجام دهیم همان قسمت انتخاب شده اول روی قسمتی که ماوس روی آن است ریخته می‌شود با توجه به رنگ قسمت درگ شده مثلاً اگر من نمونه ای از یک سیب را انتخاب کنم و بعد روی یک قسمت سفید درگ کنم سیب به رنگ سفید در قسمتی که ماوس را درگ می‌کنم ریخته می‌شود.

Patch Tool : با استفاده از این دستور می‌توان تصویری از یک محدوده را روی محدوده انتخاب شده انداخت که تصویر انتخاب شده نه با رنگ خود بلکه با رنگ قسمت انتخاب شده تلفیق شده و یک رنگ متناسب و میانگین دو قسمت را می‌گیرد، به عنوان مثال با این ابزار انتخابی روی یک قسمت آبی از تصویر را انتخاب می‌کنیم سپس با درگ کردن این قسمت مثلاً روی صورت یک گربه سیاه و ول کردن کلید ماوس صورت سیاه گربه روی قسمت آبی نه به رنگ سیاه بلکه به رنگی بین رنگ آبی و سیاه ظاهر می‌شود.

Color Replacement Tool : با استفاده از این ابزار رنگ یک قسمت را می‌توان روی یک تصویر دیگر ریخت با توجه به اینکه تصویر زیری به عنوان مثال موهای یک انسان که به رنگ سیاه است رنگ قسمت انتخاب شده را به خود می‌گیرد، با این دستور می‌توان با کمی‌دقت تغییر رنگ مو و قسمتهای مختلف لباس و … را انجام داد.

Brush Tool : این ابزار دقیقن مانند یک قلم رنگ کار می‌کند، شما می‌توانید با انتخاب رنگ دلخواه از قسمت رنگ Foreground روی بوم خود به هر شکل دلخواه نقاشی کنید، شما می‌توانید با تغییر فیلد تنظیمات این ابزار سختی و نرمی‌و سطح مقطع قلم خود را تغییر دهید.

Pencil Tool : مانند ابزار Brush عمل می‌کند و می‌توان مقاطعی مانند نوک مداد را داشت.

Clone Stamp Tool : تقریباً مانند ابزار Healing Brush عمل می‌کند با این تفاوت که قسمت انتخاب شده با فشار کلید Alt به طور کاملاً دقیق و به رنگ خود آن قسمت روی قسمت جدید ریخته می‌شود و مانند یک مهر ژلاتینی عمل می‌کند.

Pattern Stamp Tool : مانند دستور Stamp عمل می‌کند با این تفاوت که شما با این دستور پترنها و موادی که قبلاً به صورت پیشفرض در فتوشاپ وجود دارند روی هر قسمتی که کلیک شود ریخته می‌شود مثلاً بافتهای مختلفی مانند آجر، سنگ و … که شما خودتان می‌توانید با دستور Define Pattern از منوی Edit هر کدام از طرحهای خود را به صورت بافت در آورده و با این دستور روی قسمتهای دلخواه بریزید.

History Brush Tool : با این ابزار و با کلیک کردن روی هر محدوده ای که از زمان باز کردن فایل روی آن تغییرات داده اید را به حالت قبل بر می‌گرداند و فایل را به حالت اول باز می‌گرداند.

Art History Brush Tool : با استفاده از این ابزار و استفاده از Style‌های مختلف آن در قسمت تنظیمات این دستور می‌توانید با کشیدن این قلم روی تصویر و عکس خود به کار خود حالت‌های مختلف هنری مانند آبگونه شدن تصاویر و شیشه ای شدن و… بدهید.

Eraser Tool : از نام این ابزار مشخص است که برای پاک کردن قسمت خای دلخواه از تصویر استفاده می‌شود.

BackGround Eraser Tool : با استفاده از این دستور شما با کلیک کردن روی هر قسمت از تصویر و درگ کردن تصویر پاک شده و حالت Transparent یا شطرنجی و شیشه ای از زیر آن مشخص می‌شود.

Magic Eraser Tool : با استفاده از این ابزار که تقریباً مانند عصای جادوئی که در قسمت انتخاب‌ها توضیح دادیم قسمتهایی از تصویر را که رنگ شبیه هم دارند را پاک می‌کند مثلاً دو رنگ آبی و سفید و اگر روی سفید کلیک کنیم کل رنگ سفید موجود درآن محدوده پاک خواهد شد.

Gradient Tool : از این ابزار برای ایجاد یک طیف و یا چند طیف رنگ بر روی کارمان استفاده می‌کنیم که با استفاده از تنظیمات این ابزار می‌توان نوانسی از رنگ‌های مختلف را داشت مثلاً از نارنجی به خاکستری در این صورت که نوانس بخواهد از دو زنگ تشکیل شود رنگ پیش زمینه را یکی از رنگ‌های نارنجی و یا خاکستری انتخاب می‌کنیم و رنگ پشت زمینه را دومین رنگ مورد نظر را انتخاب می‌کنیم و روی بوم یا قسمت انتخاب شده درگ می‌کنیم.

Paint Bucket Tool : همان طور که از شکل این ابزار مشخص است که به صورت سطل رنگ می‌باشد برای ریختن رنگ روی بوم و یا قسمت انتخاب شده استفاده می‌کنیم.

Blur Tool : برای محو و مات کردن هر قسمت از تصویر استفاده می‌کنیم که می‌توان با تغییر فیلد‌های این ابزار از قسمت تنظیمات شدت ماتی را تنظیم کرد و حالتی مانند شیشه و مات بودن را می‌توان به دست آورد.

Sharpen Tool : از این دستور بر عکس دستور بالا برای شارپ کردن و واضح تر کردن قسمت دلخواه از تصویر استفاده می‌شود که استفاده زیاد از این ابزار روی یک نقطه با عث خراب شدن کیفیت آن قسمت می‌شود و تصویر به قول معروف دانه دانه می‌شود.

Smudge Tool : این ابزار که شکل آن نیز یک انگشت می‌باشد دقیقاً عمل کار با انگشت را انجام می‌دهد و شما می‌توانید با آن روی تصویر گوشه‌های مختلفی ایجاد کنید، مانند اینکه شما رنگ را روی بوم نقاشی بریزید و بعد با انگشتتان رنگ را روی بوم بکشید و جابجا کنید و بمالید.

Dodge Tool : قسمتهای تیره تصویر شما را روشن تر می‌کند.

Burn Tool : همان طور که از نام ابزار مشخص است مانند آتش عمل می‌کند و قسمت دلخواه شما را تیره می‌سازد و شما می‌توانید با تلفیق چند لایه و رنگ‌های مناسب به کارتان یک حالت سوخته اعمال کنید، مانند یک تکه از کاغذ سوخته.

Sponge Tool: همان طور که از شکل این ابزار مشخص است مانند اسفنج عمل می‌کند و روی کار شما یک حالت سفیدی که مثل اینکه با گچ کشیده شده باشد می‌دهد.

دوستان یه سری از گزینه‌ها آیکونش آماده نیست، ببخشید.

Path Selection Tool : با استفاده از این ابزار شما می‌توانید به نوشته خود که قبلاً به شیپ تبدیل کرده اید
حالت‌های مختلفی از نظر جابجائی حروف و اندازه سایز بدهید در واقع یک نوع تایپوگرافی.

Direct Selection Tool : این ابزار نیز تقریباً مانند ابزار بالا عمل می‌کند با این تفاوت که شما می‌توانید نود‌ها و نقاط تشکیل دهنده نوشته خود را تغییر دهید مثلاً کشیده کنید و یا فشرده برای یادگیری بیشتر این دو دستور بهترین راه تمرین مستمر است تا خودتان کاملاً بر مسئله مسلط شوید.

Horizontal Type Tool : از این ابزار برای تایپ کردن متن استفاده می‌شود و شما می‌توانید از قسمت Character از منوی Window تسلط کامل روی فاصله خطوط و کلمات اندازه نوع قلم و … داشته باشید، همچنین از قسمت Warp Text
می‌توانید شکل‌های مختلفی مانند قوسی، کمانی، منحنی و… به نوشته خود بدهید.

Vertical Type Tool : تمام تنظیمات فرمان بالا را دارد و می‌توان اعمال کرد، و فقط به صورت عمودی تایپ می‌کند.

Pen Tool : برای کشیدن پد دور تصویر استفاده می‌شود که دقیقترین ابزار برای انتخاب یک محدوده است.
در یک پست جداگانه کار با این ابزار را کاملا توضیح خواهیم داد.

Rectangle Tool : با استفاده از این ابزار یک شیپ یا همان شکلی به صورت مستطیل عمودی و یا افقی رسم می‌کنیم که با گرفتن کلید Shift مانند قسمت انتخابها می‌توان شکل کاملاً مربع رسم کرد.

Rounded Rectangle Tool : از این ابزار برای رسم مستطیل، مربع با گوشه‌های نرم استفاده می‌کنیم که با نتظیم قسمت Radius می‌توان مقدار نرمی‌و گردی گوشه‌ها را کم یا زیاد کرد.

Ellipse Tool : با این ابزار می‌توان شکل‌های بیضی عمودی افقی در اندازه و فشرده سازیهای مختلف رسم کرد که باز هم با فشار دادن کلید Shift می‌توان یک دایره دقیق رسم کرد.

Polygon Tool : از این ابزار برای رسم چند ضلعی استفاده می‌شود که شما می‌توانید با دادن عدد در قسمت فیلد Sides تعداد اضلاع چند ضلعی خود را تعیین کنید.

Line tool : برا کشیدن خط استفاده می‌کشو که با گرفتن کلید Shift میتوانید یک خط کاملاً راست داشته باشید و اگر در این حالت که کلید را نگه داشته اید ماوس را پایین و یا بالا ببرید می‌توانید خطی با زاویه ۴۵ درجه داشته باشید، همچنین شما با نتظیم عدد فیلد Weight می‌توانید ضخامت خط را تنظیم نمائید.

Custom Shape Tool : شما با این ابزار و انتخاب فیلد Shape از قسمت نتظیمات این ابزار می‌توانید به شکل‌های مختلفی که به صورت پیش فرض در نرم افزار قرار دارد دسترسی داشته باشید. اشکالی مانند، حیوانات، قابها، پازل، علائم و…

Notes Tool : اگر شما به صورت تیمی‌روی یک پروژه طراحی کار می‌کنید برای اینکه تیم بعدی که در شیفت بعد خواهند آمد و روی فایلی که شما کار می‌کنید کار خواهند کرد با این ابزار می‌توانید یادداشتهایی که در باره طرح دارید و می‌خواهید به آنها تذکر دهید بنویسید و این نوشته در فایل شما ذخیره می‌شود تا گروه بعدی آن را بخوانند.

Audio Annotation Tool : به نظر من این ابزار کم مصرف ترین ابزار در فتوشاپ است،! شما با این ابزار می‌توانید همان پیغامی‌که در دستور بالا تایپ کرده اید را به صورت صوتی ذخیره کنید تا همکارانتان در شیفت بعدی آن را بشنوند.

Eyedropper Tool : جهت انتخاب یک نمونه رنگ از قسمت دلخواه تصویر استفاده می‌شود. با انتخاب این ابزار و کلیک بر روی رنگ دلخواه در هر قسمت از تصویر رنگ مورد نظر در قسمت پیش زمینه نمایان می‌شود،‌و با کلیک بر روی رنگ پیش زمینه می‌توان درصد تشکیل دهنده آن رنگ را مشاهده کرد.

Color Sampler Tool : با استفاده از این ابزار که مانند ابزار قطره چکان عمل می‌کند،‌و کلیک در هر نقطه دلخواه از تصویر پالت Info (اطلاعات) رنگ ظاهر می‌شود و شما می‌توانید درصد رنگ هر قسمت از تصویر را با کشیدن ماوس روی آن قسمت را در مد رنگ‌های مختلف مانند CMYK و RGB و همچنین جایگاه رنگ از نظر محور X و Y مشاهده کنید.

Measure Tool : با این ابزار می‌توانید فاصله بین دو نقطه از تصویر و یا زاویه آن‌ها را اندازه بگیرید، در این حالت باز هم پالت اطلاعات رنگ ظاهر خواهد شد و شما می‌توانید فاصله و زاویه را در آن پالت مشاهده کنید.

Hand Tool : از این ابزار برای جابجائی تصویر استفاده می‌شود، به طور مثال اگر شما بر روی تصویر خود Zoom کرده باشید، برای دیدن قسمت‌های مختلف تصویر که در اطراف قرار دارند از این ابزار می‌توانید استفاده کنید.

Zoom Tool : این ابزار همانطور که از شکل آن مشخص است برای بزرگ نمائی و کوچک نمائی تصویر استفاده می‌شود. که با فشار دادن کلید Alt می‌توان عمل کوچک نمائی را انجام داد. از کلیدهائی که در قسمت تنظیمات این ابزار وجود دارد و در هنگام کار و طراحی از آنها زیاد استفاده خواهید کرد عبارتند از: Actual pixel که برای دیدن وضوع و کیفیت تصویر و طرحی کار کرده اید استفاده می‌شود و درصد Zoom آن۱۰۰% می‌باشد.
Fit on Screen : برای فیت کردن تصویر بر روی مونیتور استفاده می‌شود و تقریباً میانبری برای عمل Zoom Out می‌باشد، که به جای چند بار Zoom out کردن می‌توان با این کلید کل تصویر را یکجا مشاهده کرد.
Print Size : این ابزار فایل شما ره به اندازه ای که چاپ خواهد شد نشان خواهد داد.

Set Foreground Color : برای انتخاب رنگ پیش زمینه استفاده می‌شود که با کلیک روی این قسمت پالت Color Piker ظاهر خواهد شد و شما می‌توانید رنگ دلخواهتان را از این قسمت انتخاب کنید.

Set Background Color : این ابزار نیز برای انتخاب رنگ پس زمینه استفاده می‌شود و کار با آن دقیقاً مانند دستور بالا می‌باشد.

Switch Foreground and Background Color : خط منحنی کوچکی که دو سر آن فلش مانند است و در سمت راست و بالای قسمت انتخاب رنگ قرار دارد برای جابجائی رنگ‌های پیش زمینه و پس زمینه می‌باشد.

Default Foreground and Background Color :دو مربع کوچک سیاه و سفید رنگ که در پایین و سمت چپ قسمت انتخاب رنگ قرار دارد و حالت پیش فرض نرم افزار را از جهت رنگ پیش زمینه و پس زمینه انتخاب می‌کند که در این حالت رنگ پیش زمینه سیاه و رنگ پس زمینه سفید می‌باشد.
[/RIGHT][/CENTER]


[CENTER] TamadoneMa.Ir[/CENTER]
موضوع جدید ارسال پست